Živimo u svetu gde su kulture raznolike kao i ljudi, pa i mi sami moramo biti svestrani kako bismo se uklopili gde god da odemo. Jedan od načina za bolje uklapanje je razumevanje nekih od najpopularnijih jezika.
Živimo u svetu gde su kulture raznolike kao i ljudi, pa i mi sami moramo biti svestrani kako bismo se uklopili gde god da odemo. Jedan od načina za bolje uklapanje je razumevanje nekih od najpopularnijih jezika. Učenje novog jezika sa sosbom povlači i niz drugih benefita, a to su: poboljšane analitičke sposobnosti, memorije i učenja, širi vidike, smanjuje predrasude i povećava cenjenje kultura, povećava kompetitivnost na poslu i u biznisu, poboljšava govorne sposobnosti tako što se uzima u obzir dublje značenje jezika, poboljšava veštine rešavanja problema i rađenja sa apstraktnim pojmovima i s' lakoćom možete putovati u govorna područja datog jezika. Jedini problem je što za učenje jezika neophodno uložiti stotine, pa čak i hiljade sati učenja kako bi se dostogao zadovoljavajući nivo znanja.
Najvažnije je da utvrdimo sličnost jezika koji hoćemo da naučimo sa onima koje već znamo. Na primer, ukoliko želimo da naučimo italijanski, a španski već znamo, biće nam mnogo lakše da to učinimo nego ako znamo turski ili arapski. Većina, za nas, lakših jezika ima latinsko poreklo, jer postoje mnogobrojne sličnosti između tih jezika i engleskog. Još jedan faktor koji treba uzeti u obzir je kompleksnost nekog jezika. Neki jezici imaju dobru strukturu i osmišljeni su na način na koji ih je lako usvojiti – na primer engleski jezik.
PROČITAJTE JOŠ... Da li je moguće zaboraviti maternji jezik?
Ne uzimajući u obzir hrvatski, bosanski i ostale jezike bivše SFRJ, za svakog govornika važe individualna pravila. U koliko ste savladali osnove nekog jezika, ne mora da znači da ga govorite tečno.
Engleski jezik
U današnje vreme engleski jezik je najneophodniji, pa shodno tome, iz nužde ili želje, većina građana bi trebalo da poznaje bar neke osnove, dovoljne za sporazumevanje. Engleski je jezik koji nam sa najviše nameće kroz televiziju, filmove i muziku, a time se objašnjava i veliki broj anglicizama u našem jeziku.
Ruski jezik
Iako 4. jezik po rasprostranjenosti, srpski i ruski jezik imaju mnogo ličnosti. Koriste se ćiriličnim pismom, s tim što Rusi koriste rusku ćirilicu. Rečenične sintakse su identične našim, a i vokabular je takođe veoma sličan, na primer sneg i muž.
Španski jezik
Španski jezik spada u drugi najrasprostranjeniji jezik i potiče iz latinskog jezika. Ukoliko putujete po Evropi, Južnoj Americi pa čak i Africi nemoguće je da nećete naići na nekog ko govori španski. Osim po svojoj rasprostranjenosti veoma lako i brzo se uči pogotovo ako ste upoznati sa latinskim jezikom. Takođe, veoma je lak za pisanje i čitanje.
Italijanski jezik
Kao što je bilo napomenuto, ukoliko savladate španski, veoma lako će te savladati i italijanski jezik. Osim što potiču iz iste grupe jezika, vokabular italijanskog se podudara sa španskim, pa čak i engleskim, s tim što se većina reči završava sa samoglasnikom što ga čini melodičnim i lakim za razumevanje.
Rumunski jezik
Veoma bliska država sa veoma bliskom kulturom i mnogobrojnim sličnostima sa Srbijom. Ukoliko ste iz istočne Vojvodine, veoma je verovatno da znate da govorite rumunski ili znate nekog ko ga govori. Takođe je potekao iz latinskog jezika, mada ima mnoge sličnosti sa nemačkim, turskim i mađarskim jezikom.