Navikli smo da govorimo o svetskim stranim jezicima koje srećemo svaki dan. Ali, među svima njima, postoji jedan univerzalan koji slušamo vrlo često, a da toga nismo ni svesni.
Navikli smo da govorimo o svetskim stranim jezicima koje srećemo svaki dan. Ali, među svima njima, postoji jedan univerzalan koji slušamo vrlo često, a da toga nismo ni svesni. Čak smo možda nekad i mi ti koji ga svesno ili nesvesno upotrebljavaju.
Reč je o birokratskom jeziku. Jezik koji čujemo u medijma, u svakidašnjem životu, kom pribegavamo kada ne znamo šta da kažemo. Ovaj jezik svi mi tečno tečno govorimo, bez obzira na to koji nam je maternji jezik.
Prosto rečeno, to je način izražavnja koji vam omogućava da kažete mnogo, a ustvari ne kažete ništa. Ipak, vaš sugovornik prestane da postavlja pitanja jer ima utisak kao da ste mu već dali odgovor na pitanje, iako niste. „Sve mere su preduzete da bi se problem rešio“ zvuči kao validan i dobar odgovor, međutim, kakve su to mere preduzete i za koji problem? Ovakav način izražavanja zvuči lepo i formalno, ali u realnosti uopše nije konkretan ni koristan.
On uglavnom podrazumeva standardne konstrukcije kancelarijskog i pravnog izražavanja. To su sve ustaljene fraze koje koristimo da bismo više zvučali kao da znamo o čemu pričamo. Nastao je u vreme reforme jezika kao potreba za značajnijim izražavanjem u poslovnim sferama.
Pročitajte još... Sudski tumač i prevodlac
Gde ga možemo čuti?
Birokratski jezik najtečnije pričaju mediji. Kada malo više pažnje obratite na vesti, primetićete da je zapravo iznesena samo nekolicina konkretnih informacija. Ne čudi što se birokratski jezik još naziva i jezikom institucija, jer ga one takođe često koriste. Nadležni pribegavaju ovom načinu izražavanja umesto direktnom i zato što zvuči mnogo bezazlenije. Lakše ćemo podneti vest da je došlo do porasta cene prehambenih proizvoda nego da je hrana poskupela, jer nam je birokratska izjava strana i nećemo razmišljati puno o njoj.
Takođe ga možemo sresti u pisanoj formi na raznim internet portalima. Ovde se ne koristi toliko zbog manipulacije koliko da bi se brže napisao tražen broj reči. Zato, kada čitate neki članak na internetu, obratite pažnju koliko stvarnih informacija je zapravo dato, a koliko fraza iskorišćeno da se popuni prazan hod.
Zbog čega se koristi?
Već je pomenuto da birokratski jezik umanjuje važnost neke informacije i izbegava konkretne odgovore na važna pitanja. Zbog toga je koristan kao sredstvo manipulacije. Smanjuje slikovitost u izražavanju i odlikuje ga jednoličnost. Svodi se na proveren šablon. Jednostavnije rečeno, ako ne možete da ubedite sagovornika u istinitost svog iskaza pravim argumentima, onda se izrazite tako da se on oseća inferiorno i zbunjeno. Tako vi izgledate pamentije i uspevate da manipulišete sagovornikom na način koji to vama odgovara.
Da li je zaista uvek toliko loš?
Možda nije uvek opravdan, ali birokratski jezik može biti vrlo koristan. Zbog toga je njegova popularnost sveprisutna, bez obzira na to koliko dugo postoji. Najbitnije je da smo svesni da on postoji i kakav uticaj ima na našu psihu. Ako znamo da ga koristimo, može nam pomoći da se na brzinu izvučemo iz neprijatnih situacija, na primer. Mada, ako razmišljate o čestom korišćenju birokratkog jezika kao sredstvo manipulacije da uvek dobijete ono što želite, zapitajte se kako biste se vi osećali na mestu sagovornika.