Zbog svoje široke upotrebe u svetu danas, engleski je “lingua franca” moderne ere, što prevedeno sa latinskog znači "univerzalni svetski jezik" i čija upotreba u velikoj meri prelazi granice zemlje u kojoj se govori.
Engleski jezik, zajedno sa francuskim, je jedan od dva službena jezika Sekretarijata Ujedinjenih nacija i jedan od šest zvaničnih jezika ove organizacije. Zbog svoje široke upotrebe u svetu danas, engleski je “lingua franca” moderne ere, što prevedeno sa latinskog znači "univerzalni svetski jezik" i čija upotreba u velikoj meri prelazi granice zemlje u kojoj se govori. Ujedinjene nacije su 2010. godine stvorile jezičke dane za svaki od svojih šest službenih jezika: arapski, kineski, engleski, francuski, ruski i španski. Njihov cilj je promovisanje višejezičnosti i kulturne raznolikosti. Dan engleskog jezika se obeležava 23. aprila svake godine, u čast velikana svetske književnosti Vilijama Šekspira jer je to datum i njegovog rođenja i smrti, a ujedno je i Svetski dan knjige i autorskih prava.
Engleski jezik je treći jezik po broju govornika u svetu. Ima 360 do 400 miliona govornika kojima je engleski jezik maternji jezik. Engleski je službeni jezik u 67 nezavisnih država. U Indiji 12 miliona ljudi govori engleski i zarađuju plate koje su 34% veće od njihovih kolega na istoj poziciji i radnom mestu, ali koji ne govore engleski jezik. U Nigeriji je veći broj govornika engleskog jezika nego u samoj Velikoj Britaniji. Neverovatno je, ali engleski nema status službenog jezika u SAD u kojoj postoje 24 različita dijalekta engleskog jezika. Kanadski engleski, britanski engleski, škotski engleski i američki engleski imaju svoj mali kolokvijalizam i sleng koji se široko razlikuju jedan od drugog. Engleski je glavni jezik poslovanja i službeni je jezik kod pilota na međunarodnim letovima. To je i najčešće korišćeni jezik na Internetu i društvenim mrežama. Upravo zbog svog statusa kao "jezik savremenog poslovanja", engleski jezik je obavezni drugi jezik za učenje u skoro svim državama sveta.
Istorija i zanimljivosti
Engleski jezik je bio jezik male populacije ljudi, nepoznat mnogima, na maloj grupi ostrva zapadne Evrope, ali polako se razvijao i širio kroz nekoliko različitih permutacija sve do perioda ekspanzije kolonijalizma, kada se iznenada proširio svetom. Od tada je postao jezik trgovine u zemljama širom sveta. Poreklo engleskog jezika se može naći u srednjevekovnoj Engleskoj i dobija ime po Anglima, zapadno-germanskom plemenu koje je sa poluostrva Anglija pronašlo put do sadašnje Engleske. Postoje oni koji bi tvrdili da engleski jezik nije originalan jezik, već miks svih jezika sa kojima je došao u kontakt jer je preuzimao njihovu gramatiku, tonove i reči. Današnji govornici engleskog ne bi razumeli taj stari engleski jezik jer se u međuvremenu menjao i nadograđivao novim rečima, pogotovu od 1800. godine naovamo, kada su stvorene brojne nove reči koje su objašnjavale tehnološke novitete koje je donela industrijska revolucija. To je jezik koji se iz godine u godinu nadograđuje sa novim rečima i izrazima. Međutim, on takođe važi za jedan od komplikovanijih jezika za učenje kao drugi jezik (rame uz rame sa japanskim).
Književnost
Velika Britanija ima poznatije pisce nego bilo koja druga zemlja. Njihova dela obuhvataju bezmalo svaki period istorije i mnoge književne stilove. Napisali su neke od najistaknutijih dela, stvarali likove čija slava čuvale čitaoce vekovima unazad. Britanska književna tradicija je ogromna i nema znakova da se zaustavlja. Brojni su britanski, poznati pisci. Mnogi smatraju da je Džefri Čoser otac engleske književnosti i najveći pesnik srednjeg veka. Rođen oko 1343. godine, on je najpoznatiji kao autor dela “Kenterberijske priče”, seriju priča (uglavnom u stihu) zasnovanih na grupi hodočasnika koji putuju u svetilište Tomasa Beketa.
Pročitajte još... Društvene mreže
Teško je nabrojati sva dela najpoznatijeg svetskog pisca svih vremena, Vilijama Šekspira koji je poznat pod nadimkom “Bard”. Njegova dela su brojna, izazivaju divljenje i njegovi likovi se pamte. I danas nakon vise od 400 godina su aktuelni, nezaboravni, izvode se svakodnevno na scenama svih teatara širom sveta i doživljavaju brojne ekranizacije. Čuvena je njegova romantična priča o nemogućoj i tragičnoj ljubavi “Romeo i Julija” koja oduzima dah i pleni pažnju i dan danas. “Gordost i predrasude” je romantična novela Džejn Ostin, prvi put objavljen 1813. godine, i ima svoju realističnu ekranizaciju u vidu filma i serije. Roman Čarlsa Dikensa “Oliver Tvist” je takođe imao svoju ekranizaciju. Od plejade izvrsnih i čuvenih pisaca, izdvaja se Agata Kristi koja je najpoznatiji britanski romanopisac sa kriminalističkom tematikom, autor je 66 detektivskih romana u kojima čuveni Herkul Poaro rešava i najzamršenije slučajeve pri čemu se do samog kraja i ne naslućuje rasplet. Prema Ginisovoj knjizi rekorda, Agata Kristi je najprodavaniji romanopisac svih vremena. “Ubistvo u Orijent Ekspresu” i “Smrt na Nilu” su najpopularnija njena dela koja su ovekovečena kroz filmsku adaptaciju.