Po nalogu Saveta Evrope i Evropske komisije 26. septembar je proglašen za Evropski dan jezika sa ciljem da se jača svest o raznolikosti jezika i promoviše kultura različitih evropskih zemalja.
Po nalogu Saveta Evrope i Evropske komisije 26. septembar je proglašen za Evropski dan jezika sa ciljem da se jača svest o raznolikosti jezika i promoviše kultura različitih evropskih zemalja. Od 2001. godine slavi se raznolikost kontinenta sa više od 220 evropskih autohtonih jezika, 24 službena jezika Evropske unije i tri pisma, a uz to postoji i oko 60 regionalnih i manjinskih jezika.
Pored popularnijih jezika kao što su engleski, nemački, francuski, španski i ruski promovišu se manje rasprostranjeni jezici u cilju njihove zaštite i popularizacije.
U mnogim osnovnim školama učitelji i nastavnici drže predavanja o važnosti učenja stranih jezika, upoznaju decu sa kulturom i istorijom evropskih zemalja i podstiču đake da se dalje interesuju o učenju jezika.
PROČITAJTE JOŠ... Južnoafrička Republika
Ulica jezika
Novosađani su kao i do sada obeležili dan jezika na specifičan način. Naime, reč je o “Ulici jezika”, događaju namenjenom za najmlađe posetioce. Održava se ispred Filozofskog fakulteta, a glavni akteri su studenti koji uz pomoć profesora prave razne igrice i radionice kako bi deci približili jezik na najzanimljiviji način. Takođe, ove godine je biblioteka Filozofskog fakulteta priredila izložbu „Luzofonija“ koja je poklon ambasade Portugala. Izložbu možete pogledati na prvom spratu Fakulteta u izložbenom holu. Pridružite se maniji o jezicima, nešto o novo, ispunite jezički pasoš i osvojite neku od nagrada.
Kako možete učestvovati u danu jezika?
Bez obzira na to da li ste učenik osnovne ili srednje škole, student, profesor ili jednostavno volite jezike, vaš doprinos može biti značajan. Možete napraviti forum gde se diskutuje o jeziku, posetiti neke od kafića i organizacija koje promovišu učenje i razgovaranje na stranom jeziku kao što su Američki kutak ili Radio kafe u Novom Sadu ili možete pomoći pri edukaciji najmlađih o važnostima stranih jezika.
Kako najmlađima približiti jezik?
Pošto deca najbolje uče kroz igru, najbolje bi bilo zainteresovati ih kroz edukativne kvizove i motivisati manjim poklonima i pohvalama za trud i uspešno učenje. Takođe, igre pamćenja, pantomime i brzalice najbolje razvijaju jezičke veštine i zanimljive su najmlađima.
Događaji vezani za dan jezika širom Evrope
Osim u Novom Sadu, i u Beogradu se organizovala proslava dana evropskih jezika na Filološkom fakultetu. Studenti, profesori i dekan Filološkog fakulteta su govorili o multilingvalizmu i potrebi za povezanošću sa drugim narodima i kulturama kako bi se učile međusobne sličnosti a i razlike. Na skupu su nastupili i učenici međunarodne škole u Beogradu.
U Poljskoj, dan jezika su obeležili razgovorom o poznatim pojedincima iz raznih zemalja, pauerpoint prezentacijama o stranim jezicima i degustiranju hrane iz tih država.
Šveđani su ovaj dan obeležili u jednoj srednjoj školi gde su bile organizovane aktivnosti za đake kao što su kvizovi i govori.
U osnovnoj školi u Slovačkoj se organizuje celodnevna aktivnost koja se sastoji iz komuniciranja na stranim jezicima, projektima i kvizovima prilagođenim i za decu i za odrasle.
A u Portugalu, umesto dana, obeležava se cela nedelja jezika gde su učenici iz drugih zemalja pozvani da nešto kažu ili izrecituju na svom maternjem jeziku. Najmlađima je namenjeno bojenje zastava, a učenicima 5. i 6. razreda kartice na kojima uče kako da se zahvale na 50 različitih jezika.