Zanimljivo je da reč avlija za koju smatramo da je turskog porekla ustvari je grčka reč izvedena od reči avli (latinski aula) kojoj je u doba turcizma dodat nastavak ja.
Grčki je jezik sa dugom istorijom i bogatom prošlošću. To je jezik pesnika i filozofa, naučnika i dramatičara i nesumnjivo je da će nastaviti da bude upotrebljavan u našem savremenom svetu. Grčki značajno utiče na svetsku književnost, jezike, matematiku, astronomiju i filozofiju. Mnoge naše reči vezane za ova polja su grčkog porekla. Uticaj grčkog jezika naročito je bio snažan u vremenu prvih kulturnih dodira Srba i Grka u doba Nemanjića. Zajedno sa latinskim, grčki se još uvek koristi za stvaranje novih reči na engleskom i drugim jezicima. Savremeni Grčki je nastao posle pada vizantijskog carstva 1453. godine. To je najstariji živi jezik, sa pismenim zapisima koji se protežu preko 34 veka.
Preko 13 miliona ljudi širom sveta govori tečno grčki. Oni žive uglavnom u Grčkoj, na Kipru, Italiji, Albaniji, Turskoj i Sjedinjenim Američkim Državama, ali se govori i u drugim zemljama gde postoji grčka dijaspora. Reč "Alfabet" je zapravo formirana od "alfa" i "beta", prva dva slova grčkog pisma. Postoji mnogo grčkih reči ukorenjenih u srpskom i mnogim jezicima širom sveta. Neke moderne grčke reči, izrazi i fraze koji spadaju u strane reči, a koje svakodnevno koristimo u srpskom jeziku su: Biblija, akademija, anđeo, arheologija, atom, biologija, demokratija, energija, enciklopedija, Ikona, istorija, lav, liturgija, manastir, muzika, piramida, simbol, teorija, hronologija, škola itd. Zanimljivo je da reč avlija za koju smatramo da je turskog porekla ustvari grčka reč izvedena od reči avli (latinski aula) kojoj je u doba turcizma dodat nastavak ja. Grčki jezik ima mnogo uticaja i na engleski jezik pa tako neke od reči koje se koriste i u srpskom i u engleskom jeziku su: philosophy, photograph, phobia – filozofija, fotografija, fobija. Međutim, postoje neke engleske reči utiču na grčki jezik, a to su na primer reči poludeti – freak out ili glamur – glamour.
Da li ste znali da su drevni Grci izmislili pozorište? Voleli su da gledaju predstave, a većina gradova je imala svoje pozorište. Samo je muškarcima i dečacima bilo dozvoljeno da budu glumci. Tokom predstave nosili su maske, što je publici pokazivalo da li je njihov lik tužan ili srećan. Neke od maski su imale dve strane, pa bi glumac mogao da ih okrene kako bi promenio raspoloženje lika u predstavi, za svaku scenu. U tim predstavama neretko su opisivani grčki Bogovi i mitološka bića. Grčka mitologija opisuje Bogove i drevna mitološka bića pa je tako Kerber bio pas sa tri glave koji je čuvao vrata podzemlja, Meduza - čudovište u ženskom obliku koje je pretvaralo ljude u kamen ili Kiklop, čudovište sa jednim okom.
Pročitajte još... Zanimljivosti o Južnoj Koreji
Ako idete ove godine u Grku na odmor, potrudite se da naučite neke najosnovnije reči i izraze jer ćete olakšati međusobnu komunikaciju, a kod ljubaznih domaćina ćete nesumnjivo izazvati simpatije. Predstavićemo nekoliko uprošćenih reči i pozdrava: