Iako je samo nekoliko najpoznatijih, zapravo postoji na hiljade izumrlih jezika. Šta više, i grana istorije se dosta bavila time. Postoji više razloga zašto jedan jezik može da izumre.
Od toliko jezika danas, neminovno je da neki izumru. Jednostavno, jezik je živa stvar koja raste i razvija se zajedno sa nama, i nekad samo prevaziđe svoju pređašnju verziju do te mere da postane novi jezik. Danas se, doduše, najčešće dešava da jezik izgubi govornike. To je zato što postoje svetski, dominatni jezici koji polako dobijaju sve više i više govornika, onako kako ih mali jezici gube. Ipak, umeju biti pristuni u drugim sferama života, a čak se ponekad idalje uče, iako se ne pričaju. Koji su to izumrli jezici koji uprkos svom nazivu u nekoj meri opstaju i danas, i da li je vredno učiti ih? Ovo su dva najčešće postavljena pitanja.
Iako je samo nekoliko najpoznatijih, zapravo postoji na hiljade izumrlih jezika. Šta više, i grana istorije se dosta bavila time. Kao što smo već rekli, postoji više razloga što jedan jezik može da izumre. Najčešće do toga dolazi kada veći jezik upije manji. Ovo se uglavnom događa tokom dugog perioda, ali postoje izuzeci kada govornici naglo prestanu da pričaju svoj jezik, bez obzira na to da li je to njihov izbor ili ne.
Jedan jezik koji redovno spominjemo danas, a čak i učimo, najviše u gimnazijama i kroz medicinu, je latinski. Šta više, on je najviše izučavan od svih izumrlih jezika. Učimo ga iako ga ne pričamo iz praktičnih razloga. Latinski termini koriste se u medicini, pravu, i u još mnogo profesija. Neke izraze čak koristimo i u svakodnevnom životu. Ovaj jezik je izumirao postepeno. Počeo je da se grana u romanske jezike i zato je prestao da se koristi. Vrlo je koristan ako želite da bolje naučite neki romanski jezik, a pomalo je upleten i u engleski.
Sledeći jezik koji ćemo spomenuti je starogrčki. To je jezik kojim su pričali Homer, Aristotel, Sokrat, i svi njihovi savremenici. On takođe opstaje u današnjem svetu, međutim, ovaj put kroz određene grane nauke. Dosta termina potiče iz starogrčkog. Učenje ovog jezika može da olakša učenje modernog grčkog, a može i da pomogne svima koji rade u nekom polju gde se termini iz starogrčkog koriste svaki dan.
Pročitajte još... Skandinavski jezici
Još jedan poznat izumrli jezik je sanskrit. To je stari indijski jezik, povezan sa hinduizmom. Bio je korišćen na skoro celom istoku. Danas opstaje kroz jezike kao što su hindi, urdu ili bengali, i može da vam pomogne u učenju ovih jezika. Sanskrit je praktično ekvivalent latinskog na istoku.
Zašto i kako naučiti izumrli jezik?
Pošto su ovi i mnogi drugi jezici izumrli i više se ne koriste aktivno, postavlja se pitanje da li ih je uopšte vredno i potrebno učiti. Ako jeste, kako to uraditi? Kao što je pomenuto gore, učenje ovih jezika omogućava lakše učenje jezika koji opstaju i danas. Tako možete i bolje da se povežete sa raznim kulturama i istorijom, a pritom pomažu i da napredujete akademski.
Za ove jezike ne možete baš da idete na privatne časove, ali sva sreća je da živimo u doba razvijene tehnologije. Razne lekcije lako se mogu naći na internetu, i tako bez muke možete učiti bilo koji jezik ispočetka.