Postojanje globalnog tržišta, gde je konkurencija medju multinacionalnim kompanijama u žestokom porastu, omogućilo je i postojanje tržišta ogromnog znanja u kome kompjuterski i jezički alati postaju osnova
Kao i u životu, za političku, ekonomsku i kulturološku prevlast, bore se engleski i kineski. Koji će od ova dva jezika biti lingua franca u virtuelnom svetu? Koji jezik će preovladati internetom u budućnosti? Kada pogledate koliko je razvijena ekonomija neke države, lako je otkriti i koliko se jezik te države koristi na internetu. Postojanje globalnog tržišta, gde je konkurencija medju multinacionalnim kompanijama u žestokom porastu, omogućilo je i postojanje tržišta ogromnog znanja u kome kompjuterski i jezički alati postaju osnova. Kao i u životu, zbog političkog, ekonomskog i kulturološkog uticaja, engleski jeste lingua franca virtuelnog sveta, ali Kina je odlučna da se bori i izbori za prvo mesto jer njen uticaj raste krupnim koracima.
Blizu 30% korisnika interneta pretražuje mrežu na engleskom jeziku, prema statističkim podacima iz decembra 2017. Još jedan podatak u korist engleskog jezika jeste da je preko 50% višejezičnih sajtova uvrstilo i engleski medju njih. Ova dominacija odgovara i nespornom značaju koji on ima i van ekrana, u realnom svetu. Istraživanje je sprovedeno u pogledu tržišne vrednosti jezika, zasnovanog na njegovom obimu upotrebe kao sredstva komunikacije i ekonomskim pokazateljima zemalja u kojima se jezik koristi. Po svim ovim navedenim kriterijumima, engleski je prvi, uglavnom zbog dominacije koju je Amerika iskovala širom planete tokom prethodnih godina ili bolje rečeno decenija.
PROČITAJTE JOŠ... Zanimljivosti o Islandu
Iako je engleski jezik treći po broju izvornih govornika (378 miliona), posle kineskog i španskog, prisutan je u 118 zemalja, a njegova upotreba kao drugog jezika je najrasprostranjenija na svetu. Poznavanje jezika pojačava njegov uticaj na spoljnu trgovinu i, danas različite medjunarodne trgovinske institucije rangiraju Severnu Ameriku na samom vrhu razmenu dobara i usluga. Svetska trgovinska organizacija, na primer, procenjuje Sjedinjene Države kao glavnog igrača u razmeni usluga i kao druge na svetu u pogledu razmena dobara, za 2017. Godinu.
Kineski jezik ulazi na velika vrata
Međutim, podaci sa „mreže” pokazuju eksponencijalan rast upotrebe kineskog jezika sa više od 773 miliona korisnika u 2017.godini, ako se uzme u obzir podatak od pre samo 10 godina kada ih je bilo jedva 200 miliona. U periodu izmedju 2000 - 2017, imamo rast od 2390%, mnogo više nego engleski jezik koji beleži tek 632% promene. Ovaj trend rasta bi kineski jezik doveo veoma blizu statističke upotrebe engleskog jezika na internetu, za vrlo kratak period.
Ovo nisu samo prazne priče. Kineski ekonomski, politički i društveni uslovi su baza za ovakav razvoj. Prema podacima Ujedinjenih Nacija, to je najnaseljenija zemlja na svetu sa više od 1.4 milijarde stanovnika. Kineski jezik se najviše koristi u svetu, sa 1.325 milijarde govornika, od kojih su 885 miliona izvorni govornici.
Kineski ekonomska politika je izrazito ekspanzivna i podaci Svetske trgovinske organizacije nisu ništa manje zastrašujući: Kina predstavlja najveću ekonomsku silu na svetu po BDP, zahvaljujući centralnoj ulozi koju ima kao zemlja sa najvećom razmenom dobara i stalnim rastom na polju razmene usluga, gde je za sada na petom mestu.
Isti fenomen je vidljiv i u e-trgovini, gde je konsolidacija domaćih tehnoloških giganata kao što su Alibaba i Tencent omogućila monopolizaciju na sve transakcije na najvećem onlajn tržištu na planeti.
Ujedinjene Nacije su predvidele društveni značaj kineskog jezika od njegovih početaka 1945.godine i imenovale ga jednim od zvaničnih radnih jezika. Hoćemo li svi morati da ga naučimo u nadolazećim godinama?