Nacionalne manjine su sastavni deo svake države. Što više nacionalnih manjina ima, što više različitih etničkih grupa živi u njoj, to je država raznovrsnija i interesantnija. Kojim jezicima oni pričaju?
Nacionalne manjine su sastavni deo svake države i normalno je da ih ima i kod nas. One čine državu lepšom i raznolikom. Možemo čak reći da je kultura države bogatija što više nacionalnih manjina ima, jer što više različitih etničkih grupa živi u njoj, to je država raznovrsnija i interesantnija. Takođe nas deljenje domovine čini više empatičnim i otvorenijim ka drugačijim stavovima, mišljenjima i ljudima. Zato, sa ponosom možemo reći da je naša zemlja multinacionalna zajednica sa dosta nacionalnih manjina. Postoji čak 21 entička zajednica u Srbiji, a mi ćemo spomenuti one najspecifičnije. Većinom žive u Vojvodini, i svaka ima svoj jezik. Ko su oni i po čemu su specifični?
Mađari
S obzirom da se na severu graničimo sa Mađarskom, nije iznenađujuće da je ovo jedna od najbrojnijih etničkih zajednica u Srbiji. A ako se prisetimo istorije, onda se nećemo začuditi što Mađari žive mahom u Vojvodini. Što severnije zađete, to ćete ih više upoznati. Mađarski jezik spada u istu grupu u kojoj je i finski, što znači da nije nalik ičemu što čujemo svaki dan. Zbog toga se Srbima često čini da nikada i neće uspeti da razumeju mađarski. Ipak, ako se koncentrišu, shvatiće da je istorija ostavila dosta reči iz mađarskog jezika u srpskom.
Pročitajte još... Kako odabrati prevodilačku agenciju?
Rusini
Rusini su etnička grupa specifična samo za Vojvodinu i ako niste iz ovog predela, velika je verovatnoća da niste čuli za njih pre. Nema ih puno, ali se kultura i jezik vešto čuvaju među pripadnicima ove etničke zajednice. Naravno, u tome im pomaže i sama Vojvodina. Postoji festival posvećen narodnoj pesmi rusinskog jezika, i ovaj jezik se može i studirati na Univerzitetu u Novom Sadu. Oni nemaju svoju državu, i uglavnom dolaze iz Ruskog krstura i Đuđeva. Jezik pripada slovenskoj porodici jezika, međutim zvuči dosta strano ako ga ne govorite. Praktikuje se među svojim pripadnicima, a u nekim školama rusinska deca mogu i da se opredele za rusinski kao izborni jezik.
Slovaci
Iako najviše Slovaka takođe živi u Vojvodini, možemo ih sresti i u prestonici kao i centralnoj Srbiji. Ovo je zapadnoslovenski narod koji ima svoju državu, jezik, i običaje. Slovaci koji žive u Srbiji imaju ista prava kao i sve ostalo nacionalne manjine i postoje mnoge institucije koje su posvećene njihovoj kulturi. To su na primer, Matica slovačka u Baškom Petrovcu i Slovačko vojvođansko pozorište. Jezik nije toliko teško razumeti jer pripada slovenskoj grupi jezika.
Romi
Ovu etničku zajednicu možemo sresti mahom u svim predelima Srbije. Iako većina nema lepo mišljenje o njima, oni su važni za našu multinacionalnu paletu. Uprkos predrasudama, oni imaju svoju kulturu koju poštuju. Njihov jezik vuče korene iz indijskog pa je često kompletno nerazuman.
Rumuni
Sa istoka nam je komšijska Rumunija i tako ćemo naći dosta pripadnika ove zajednice u našoj zemlji. Kao i Mađari, Rusini i Slovaci, i oni u Vojvodini imaju mogućnost školovanja na svom jeziku i kasnije studiranja svog jezika na Univerzitetu. Rumusnki jezik spada u porodicu romanskih jezika i najrasprostanjeniji je iz ove grupe u ovom delu Evrope.
Za prevodilačku agenciju Popović – Nikolina Jerić