U modernom svetu komunikacije, za brz prenos informacija koriste se poruke. Danas, kada svi imaju smart telefone, bilo bi apsurdno zamisliti komunikaciju na bilo koji drugi način, a da to nije uživo.
U modernom svetu komunikacije, za brz prenos informacija koriste se poruke. Danas, kada svi imaju smart telefone, bilo bi apsurdno zamisliti komunikaciju na bilo koji drugi način, a da to nije uživo. Pored uobičajenog skraćivanja reči javljaju se i razne sličice, emotikoni i gifovi koji služe kao vid izražavanja naših osećanja i misli.
SMS i skraćenice
SMS, što je akronim za „Short message service“, je jedan od najpopularnijih vidova komunikacije oflajn. S obzirom na ograničen broj karaktera koji mogu stati u jednu poruku, većina se služi skraćenicama kako bi u nju upakovala što veći broj informacija. Najčešće srećemo skraćenice kao što su „nzm“, „nmg“ i „hvl“ što redom znače: ne znam, ne mogu i hvala. Naravno, ovakvo komuniciranje je neformalno i koristi se za „razgovor“ sa prijateljima ili nama bliskim osobama. Za formalniju razmenu informacija preporučuje se imejl.
Aplikacije za onlajn komunikaciju
Pored SMS poruka, postoje i raznovrsne aplikacije pomoću kojih možemo da razgovaramo, šaljemo poruke, slike i videe. Najpoznatije su Viber, Whatsapp i Messenger. Da biste ih koristili, neophodna vam je konekcija s internetom. Iako ne postoji ograničenje broja karaktera, užurbani korisnici se trude što pre da iskucaju poruku i tako uštede vreme za sledeću. Kao i kod SMS poruka, i u onlajn komunikaciji neretko srećemo skraćenice. Često se koriste i gifovi, sličice i emotikoni koji nam pomažu da bolje prenesemo naša osećanja bez da ih zapravo iskazujemo.
PROČITAJTE JOŠ... Novosadski sleng
Emotikoni
Emotikoni (engl. emoji) su idiogrami i „smajliji“ (smeško) koji se koriste u elektronskoj komunikaciji. Postoje razne vrste emotikona, a najrasprostranjenije su facijalne ekspresije. Pored njih, javljaju se i objekti, hrana, životinje i vremenski uslovi, uglavnom, sve što je neophodno da bi se omogućila ovakva slikovna komunikacija. Iako za sada, nije moguće napraviti rečenične sklopove samo od emotikona, oni mogu zameniti veliki broj reči iz svakodnevnog govora. Ove "sličice“ su univerzalne za sve zemlje sveta, i može ih razumeti svako, nevezano za poreklo i kojim jezikom se služi. Takođe su i neizostavni su pri komunikaciji kod mladih.
GIF
Ovaj vid nejezičke komunikacije posebno je rasprostranjen na sajtovima i mnogobrojnim forumima. GIF, što je akronim za Graphic Interchange Frormat, predstavlja kratak video ili promenu slika, koja traje do pola sekunde. Služi nam da prenese neko naše raspoloženje ili stanje pri razmeni poruka. Na samomo GIFu se može predstaviti bilo šta, od jednostavnih radnji, kao što su spavanje, plesanje ili čitanje, do isečaka iz filmova i serija ili animiranih scena. Na primer, ako želimo da kažemo: „Ja sam gladan!“ možemo to učiniti tako što ćemo poslati gif na kom Pera Ždera, iz crtanog filma Popaj, trlja stomak.
Zašto je korisno slati poruke?
Kako bismo išli u korak s vremenom koje brzo teče, neophodno je da idemo i u korak s tehnologijom i jezikom koji se neprestano razvija. Jezik tehnologije je baš taj, skraćeni i slikovni jezik kojim se na najbrži mogući način prenose informacije i odvijaju razgovori. Iako se na taj način smanjuje značaj jezika, i gubi njegova osobenost, ovo je najlakši način razmene informacija, a i sporazumevanja sa ljudima koji ne govore naš jezik. Kako ne bismo bili isključeni iz današnjeg društva, neophodno je da se i mi sami koristimo tim jezičkim pomagalima, ili bar da ih razumemo.