Ujedinjene nacije su 2010. godine odredile dane u godini, za svaki od svojih šest službenih jezika: arapski, kineski, engleski, francuski, ruski i španski. Njihov cilj je promovisanje višejezičnosti i kulturne različitosti.
Ujedinjene nacije su 2010. godine odredile dane u godini, za svaki od svojih šest službenih jezika: arapski, kineski, engleski, francuski, ruski i španski. Njihov cilj je promovisanje višejezičnosti i kulturne različitosti. 20. april je dan proslavljanja kineskog jezika i uticaja kineske književnosti, poezije i jezika na svetsku kulturu. Ovaj datum je izabran u čast Cangjie. On je drevna legendarna kineska ličnost za koga se vezuje kreiranje kineskog pisma. Istraživanja i otkrića pokazali su da je kineski jezik jedan od najstarijih pisanih jezika na svetu, sa preko 3.000 godina starosti.
Na svetu ima preko milijardu kineskih govornika. Kineski jezik je specifičan po broju slikovnih karaktera, odnosno znakova koje koristi, a kojih okvirno ima oko 49.000. Dovoljno je da znate oko 3.000 kineskih znakova kako bi mogli da čitate novine. Postoje dva pisana oblika kineskog jezika: pojednostavljeni i tradicionalni. Kineska vlada je počela sa pojednostavljanjem pisanih kineskih karaktera pedesetih godina prošlog veka jer su verovali da će to povećati stepen pismenosti, a što bi kao posledica dovelo do poboljšanja društveno-ekonomskih uslova u Kini. Kina je usvojila pojednostavljeni kineski jezik, međutim, tradicionalni kineski jezik se i dalje koristi u Tajvanu i Hong Kongu. Mandarinski i kantonski su govorni dijalekti koji se koriste u Kini. Mandarinski dijalekt se predaje u kineskim školama, a često se koristi u lokalnim TV i radio emisijama. Kantonski dijalekt se govori u Hong Kongu i Makaou, kao i u provinciji Guangdong i drugim oblastima Južne Kine. Prilikom prevođenja potrebno je obratiti pažnju na ove činjenice, jer postoji veliki broj faktora koje treba razmotriti poput porekla klijenata, kao i koja su starosna generacija. Mnoštvo starijih kineskih zajednica u SAD i ostatku zapadnog sveta, kao i u jugoistočnoj Aziji, govore kantonski, dok mandarinski dijalekt brzo postaje najvažniji dijalekt za generacije koje dolaze.
Pročitajte još... Nemačke reči u srpskom jeziku
Kineski književni radovi su previše brojni da bi se svi nabrojali, jer se njihov nastanak vezuje za period od oko 2.000 godina, ali među najuticajnijim su oni koji su nastali za vreme dinastije Tang. Najveći pesnik dinastije Tang je Li Po čiji je stvaralaštvo bilo veoma popularno u njegovom vremenu. Zahvaljujući procesu štampanja drvenih blokova, njegov rad je široko rasprostranjen širom Kine i preko 1.000 njegovih pesama je preživelo do današnjeg dana. Njegov bliski prijatelj Du Fu je bio podjednako popularan i njih dvojica se smatraju najvažnijim pesnicima. Starija dela filozofa kao što su Konfucije, Mo Ti, Lao-Tzu, Teng Ših i drugi takođe su nastajali u periodu vladavine dinastije Tang. Najvažniji od ovih filozofskih tekstova, što se tiče kineske kulture, su tekstovi poznati pod nazivom: Pet klasika i četiri knjige. Iako ovi radovi nisu književnost u pravom smislu, oni su bili i ostali važni za kinesko obrazovanje, jer predstavljaju kulturni standard za sve one koji su pismeni i žele da budu kvalifikovani kao elita. Između 14. i 18. veka književnost je dostigla svoj vrhunac kroz brojna remek dela u oblasti proze i romana. Filozofi, prozaisti i pesnici Kine stvorili su mnoga važna umetnička dela kojima se i danas divimo, a koja utiču i daju svoj doprinos svetskoj kulturi. Umetnost rata, Romansa tri kraljevstva, Putovanje ka zapadu su još neka od poznatih kineskih dela.