Da li ste se ikada zapitali šta te francuske reči na etiketama vina znače? Koje se italijanske reči koriste u kulinarstvu i kada se u Minhenu održava festival piva?
Tokom renesanse, Italija je bila poznata po svojim velikim umetnicima. Danas se Italija prepoznaje po neverovatnoj kuhinji. Svako ko voli italijanske specijalitete, trebalo bi da zna da italijanski jezik i dobra hrana idu zajedno. Mnoge italijanske reči koje su povezane sa hranom rasprostranjene su širom sveta. Čak i ako niste učili italijanski jezik, sigurno znate nekoliko italijanskih reči. Mnogo reči vašeg "osnovnog" italijanskog jezika verovatno dolazi iz kulinarstva. Evo nekih od osnovnih italijanskih reči koje opisuju italijanske proizvode i specijalitete:
Postoje različite škole stranih jezika koje nude časove italijanskog jezika. Učenje jezika može biti bazirano na različitim regionima bilo da se radi o Napulju i hrani iz tog kraja ili o Toskani jer ste se zaljubili su u tamošnja čudesna jela i vina. Italijani stvarno znaju da uživaju u jelu, bez obzira u kom delu Italije žive. Buon appetito!
Pročitajte još... Učenje danskog jezika
Nemačko pivo
Poznavanje nemačkog jezika svakako će vam biti od velike koristi ako se u oktobru nađete u Minhenu jer se tada održava najveći festival piva na svetu - Oktoberfest. Reč je o 16 dana zabave, počinje krajem septembra i završava se prvog vikenda oktobra, a tokom festivala, Minhen poseti preko 6 miliona ljudi sa svih strana sveta. Svako ko ima dodira sa nemačkom kulturom i prevođenjem nemačkog jezika mora znati nešto o kvalitetnom pivu u Nemačkoj. Ako ne govorite nemački, ali volite pivo, ne brinite - postoji samo jedna fraza koju stvarno treba da zapamtite: Ein bier, bitte - Jedno pivo, molim vas!
Pivo i Nemačka idu ruku pod ruku. Dok su neke zemlje, poput Italije i Španije, poznate po kvalitetu svojih vina, Nemačka je poznata po ukusnom i pitkom pivu. Kada govorimo o nemačkom pivu, važno je zapamtiti neke od pravila „pivovanja“ koje je nametnula država. Zakon o čistoći, ili "Reinheitsgebot", nastao je u Bavarskoj 1487. godine. Osnovna uputstva ovog zakona o čistoći piva su vrlo jednostavna. Samo tri sastojka su dozvoljena prilikom pravljenja nemačkog piva: hmelj, ječam i voda. Prilikom ulaska u Evropsku uniju, pojavljivanje kvasca i zakona o trgovini, dovelo je do toga da zakon o Reinheitsgebot-u više nije strogo primenljiv, iako se mnoge nemačke pivare i dalje pridržavaju osnovnih principa starog zakona. Oni to rade zbog tradicije i naravno, svako želi čisto, sveže pivo, zar ne? Čistoća je izuzetno važna za nemačke potrošače piva. Ko želi tonu hemijskih aditiva u penastom pivu? To je jedan od razloga zbog kojeg je nemačko pivo tako dobro.
Francuska vina
Da li ste se ikada zapitali šta te francuske reči na etiketama vina znače? Činjenica je da se ti termini koriste na većini vinskih etiketa, bilo da je vino iz Italije, Južne Amerike ili Rusije. Da li ste znali da se francusko vino se proivodi u Rusiji. Na kraju krajeva, zar se nije i zbog toga, Žerar Depardje preselio u Rusiju? Francuska je najveći proizvođač finog vina na svetu, pored Italije i Španije. Svaki region Francuske je drugačiji i oni sa ponosom ističu svoju jedinstvenost. Razumevanje svih oznaka, klasifikacija i pravila etiketiranja u svakom regionu je posao, ali i hobi. Da bi se razumela vinska etiketa, važno je imati osnovni pojam o raznim klasifikacijama i terminologijama koje se trenutno koriste u vinskoj industriji. Evo nekih primera:
Francuska proizvodi prosečno 4,5 milijardi litara vina godišnje i ostaje najveći proizvođač vina na svetu, zajedno sa Italijom. Ove dve zemlje su dugo iznad proseka, a pobednički pehar se prebacuje iz godine u godinu. Italija i Francuska proizvode daleko više od trećeg najvećeg proizvođača, Španije (3,6 milijardi litara). Vino je od davnina inspiracija umetnicima. Sigurno ste već čuli izreku “U vinu je istina!” Ispijanje dobrog vina uz dobru hranu u dobrom društvu, jedno je od najvećih životnih zadovoljstava.