Zapadne kulture proslavljaju ovaj dan na svoj dobro poznat način-sakupljanjem slatkiša od vrata do vrata, maskenbalom u otkačenim kostimima, rezbare se bundeve, pričaju strašne priče, a desi se i po koja poseta kući strave
Noć veštica - Halloween je praznik potekao iz Irske (uprkos ubeđenjeu da je to američiki praznik), poznat i kao noć uoči praznika Svih svetih, proslavlja se 31.oktobra. Praznik koji sledi je posvećen sećanju na mrtve, uključujući svece ali i sve vernike. Zapadne kulture proslavljaju ovaj dan na svoj dobro poznat način - sakupljanjem slatkiša od vrata do vrata, maskenbalom u otkačenim kostimima, rezbare se bundeve, pričaju strašne priče, a desi se i po koja poseta kući strave. Neki od njihovih običaja su pre nekoliko godina stigli i do nas, a evo kako to rade narodi širom sveta.
Irska
Običaji koji se slede u Irskoj na Noć veštica ne razlikuju se mnogo od onih u Americi. Iako se taj praznik u Irskoj obeležava mnogo duže, niko ne može odoleti uticaju amerikanizma. Pored deljenja slatkiša, strašnih maski i bundeva, u Irskoj postoji još nekoliko običaja vezanih za hranu na ovaj dan. Pre odlaska u noć, na veče zabave i nestašluka, večera se tradicionalni colcannon. Jednostavno jelo koje se pravi od kuvanog krompira, kelja i sirovog luka. Zamota se novčić u parče papira i sakrije u jelo koje se služi deci, da ga pronađu i čuvaju. Ponekad može da se stavi i prsten i ko god ga od odraslih pronađe, naravno, venčaće se naredne godine.
Meksiko
U Meksiku se proslavlja Dan mrtvih dva dana nakon Noći veštica, tako što se iznose pokloni voljenima koji su preminuli kako bi ih podržali na njihovom duhovnom putovanju. Prave se mala svetilišta koja su ukrašena slikama preminulih, cvećem, hranom i svećama. Noć veštica je praznik posvećen deci u Meksiku, ne predstavlja službeni praznik, i pomalo je u senci praznika Dana mrtvih koji ima mnogo veći značaj za Meksikance.
PROČITAJTE JOŠ... Linvistika ili jezikoslovlje
Italija
Noć veštica u Italiji je takođe proizvod uticaja američke kulture, iako sam običaj sećanja na mrtve potiče od keltskih plemena sa prostora Evrope. Na ovaj praznik, čak u trajanju od nekoliko vezanih dana, širom Italije se organizuju festivali, tokom kojih se igraju razne predstave, ali neizostavne su i maske, bundeve i slatkiši.
Rusija
U Rusiji se Noć veštica zvanično ne slavi ili da kažemo zvanično je zabranjen. Nadležni u ministarstvu koje se tiče vaspitanja dece, kao i neki ruski stručnjaci, pedagozi, složili su se da ovaj praznik ne donosi ništa dobro deci, pored toga što nema nikakve veze sa njihovim verovanjima. Situacije u kojima se deca oblače u strašne maske i gde se od zla pravi igra, mogu lako da zbune emotivno nestabilan dečiji um. Za sad se Noć veštica u Rusiji proslavlja samo po barovima uz mnogo muzike, maski i votke.
Rumunija
Rumunija je svakako najviše uspela da zaradi od ovog praznika. Popularne su ture neustrašivih turista do Transilvanije, dvorca grofa Drakule. Okrutni vladar Vlad Cepeš poslužio je kao inspiracija engleskom piscu Bramu Stokeru za roman o Drakuli. Pored prelepe prirode Transilvanije, tu je i jedinstveni srednjovekovni grad Brašov kojeg poseti dosta mladih turista u periodu oko Noći veštica zbog nesvakidašnjih maskenbala i provoda.
Kina
Noć veštica se u Kini proslavlja možda samo u većim gradovima kao što je Šangaj gde ima dosta stranih državljana. Inače taj praznik nema nikakav značaj u kineskoj kulturi. U Kini se mnogo ozbiljnije shvata odavanje poštovanja duhovima ili mrtvima. Tokom godine se održavaju festivali posvećeni duhovima koji su deo kineske tradicije stotinama godina.
Srbija
U Srbiji već sredinom oktobra kreće fama oko ovog praznika, iako mnogi stanovnici naše zemlje ne poznaju ni poreklo ni običaje vezane za sam 31.oktobar. U svakom slučaju, želimo vam lep provod gde god da ste i podelite sa nama ukoliko čujete za neke neobične svetkovine.