Studenti jezika, prevodioci, bili početnici ili profesionalci, svi se susreću sa istim problemom: vole jezike, rade na unapredjenju svog izgovora ali im je mrsko učenje vokabulara
Studenti jezika, prevodioci, bili početnici ili profesionalci, svi se susreću sa istim problemom: vole jezike, rade na unapređenju svog izgovora ali im je mrsko učenje vokabulara. Medjutim, ovo je vrlo bitan i neizbežan korak u procesu učenja stranog jezika. Šta više, prevodioci, sa vrlo kratkim rokom završetka projekta, suočavanju se sa vremenskim ograničenjima i moraju da znaju bukvalno sve o svemu.
Ako ste se pronašli u prethodnim rečenicama i želite da saznate koji metod bi za vas bio brz i koristan, sledite sledeće savete.
Metoda sa fleš karticama
Iako ste odmah pomislili - to je za decu - niste sasvim u pravu. Metoda učenja novih reči uz pomoć fleš kartica je toliko laka i jednostavna da je i često podcenjena. Bilo da ih imate na papiru ili u digitalnoj formi, njihova jednostavnost ih čini super moćnima. Jedan od razloga je taj što je prostor ograničen na pravougaonik, često sa jednom rečenicom, reči ili samo slikom i što je najbitnije - bez dodatnih faktora koji vam odvlače pažnju. Podsvesno je to vrlo bitno. Još jedna prednost kartica, pomalo zamaskirana, je što omogućavaju brzo i lako ponavljanje, a ponavljanje je majka znanja. Zatim, poznato je da postoje osobe koje su vizuelni tipovi ličnosti. Oni najbolje uče na slikama i u bojama. Neke od aplikacija koje nude ovakav sistem učenja su: Anki, FluentU, Brainscape, a kada British Council, jedan od vodećih sajtova za učenje engleskog jezika, ima celu stranicu posvećenu izradi kartica onda znate koliko su uticajne.
PROČITAJTE JOŠ... Učenje više jezika istovremeno
Metoda uz pomoć asocijacija i vizuelna metoda
Postoji pregršt tehnika kojima se uz pomoć asocijacija može zapamtiti skoro pa sve. I zaista, kapacitet pamćenja ljudskog mozga apsolutno nije ograničen. Neki od načina pamćenja su da predstavite pojam vizuelno, da napravite šalu na račun tog pojma, da taj pojam upotrebite u određenom kontekstu i slično. Dugačak i dosadan spisak novih reči možete malo modifikovati upotrebom različitih boja, različitih fontova, nešto označite bold, nešto italic, nešto podvučete i već ste taj spisak prilagodili svom oku. Nove reči možete da grupišete po kategorijama, temi, gramatičkim pravilima. Neka to uvek bude spisak od 5 do 10 reči najviše i učite u blokovima od po 15 minuta.
Pišite i ponavljajte
Da nastavimo sa neobičnim načinima upijanja novih reči. Nove reči možete da zapišete na sve moguće i nemoguće načine, i tako napravite sopstvene fleš kartice, možete da ih recitujete, glasno uzvikujete, otpevate ih ili ih izvrnete i prilagodite vašem smislu za humor. Učinite da zvuče smešno tako što ćete ih izgovoriti sa određenim akcentom ili drugačijim tonom. Što više izvadite neku reč iz konteksta i što vas više nasmeje bolje ćete je zapamtiti. Ukoliko vam neka reč baš predstavlja problem, zapišete je krupnim slovima na parče papira i stavite na mesto u prostoriji gde će vam pogled često odlutati, nenamerno.
Stavite reči u kontekst
Zamislite sebe na mestu prevodioca. Kao što možete da izvadite reč iz konteksta takođe možete i da je ubacite u kontekst. Ukoliko vam neka oblast zadaje velike poteškoće, na primer hemija, zamislite da ste naučnik i spremite neki govor za konferenciju, upotrebite sav vokabular u kontekstu. Pokušajte sa igrom dodele uloga, pretvarajte se da simultano prevodite dok gledate neki film.
Mapiranje uma
Da biste primenili naučeno, stavite svo svoje znanje na papir. Postoje odlične aplikacije, kao što je FreeMind, koje vam pomažu da napravite vlastitu „mapu uma”. Drugim rečima, daje vam mogućnost da napravite dijagram u formi drveta, mape, kruga ili nekog drugog oblika, sa različitim granama za različita polja određene teme. I dok se vi fokusirate na organizaciju zapravo već stavljate određene reči u kontekst i vežbate.
Legenda kaže - da bi se neka reč urezala u pamćenje potrebno je da se upotrebi minimum sedam puta. Izgleda da ništa nije bolje od same prakse, zar ne?