Kroz ovaj projekat ćete dobiti i razna pojašnjenja za stvari koje su učenicima najveći problem, čak i pored tolikog niza godina učenja, a cilj je da se engleski predstavi u drugačijem svetlu i kontekstu.
Engleski je jezik koji se obavezno uči tokom školovanja jer je rasprostranjen po celom svetu. To znači da će nam ovo biti jedan od najkorisnijih jezika, gde god da se nađemo. Dakle, prosečna osoba uči engleski oko dvanaest godina. Zbog ovog broja bismo pretpostavili da ga onda svako tečno govori. Međutim, uglavnom to nije istina. Zašto?
Najveći problem je što odeljenja imaju uglavnom preko trideset učenika, pa je nemoguće imati individualni pristup za kvalitetno upoznavanje sa jezikom. Baš zbog tog nedostatka vremena se većinom slučajeva dešava da škole samo uče đake da biflaju gramatička pravila i vokabular. Sve se svodi na učenje za dobru ocenu, i tako se gubi čar učenja jezika. Često ćemo čuti kako učenici ne vole engleski kao predmet jer je dosadan i nepotreban.
Ovaj projekat je ustvari radionica engleskog jezika. Kao što naslov kaže, cilj projekta je da engleski predstavi u drugačijem svetlu i kontekstu. Želimo da pokažemo ljudima da učiti engleski ne znači samo naučiti pravila napamet i oslanjati se na strane serije i filmove da dopune znanje. Kroz ovaj projekat ćete dobiti i razna pojašnjenja za stvari koje su učenicima najveći problem, čak i pored tolikog niza godina učenja.
Šta će se tamo raditi?
Kao što je pomenuto gore, obrađivaće se stvari na koje škole ne obraćaju dovoljno pažnje. Trudićemo se da to gradivo obradimo na kvalitetan i kreativan način kroz interaktivne radionice. Takođe, biće izdvojeno vreme za praksu i vežbanje vokabulara kroz razne životne situacije. Učenik je često pasivan u klasičnoj nastavi i dobija servirane informacije koje potom brzo zaboravi. Baš zbog toga nastaju rupe u znanju. Zato, kroz ovaj projekat, najviše ćete pričati vi. Mi smo tu samo da vas vodimo u pravom smeru i pomažemo usput.
PROČITAJTE JOŠ... Zablude o prevodilaštvu
Ko može da učestvuje?
Ciljna grupa projekta jesu srednjoškolci srednjeg nivoa engleskog. Ipak, projekat je otvoren za sve zainteresovane koji imaju ovaj nivo engleskog. Ciljna grupa je izabrana na osnovu toga što smatramo da je najlakše i najefikasnije rešiti problem onda kada on nastaje, a ne nakon što postoji već godinama.
Kada i gde se održava?
Projekat traje pet dana, i održaće se na dva mesta- u Nišu i Novom Sadu. U Nišu će biti održan u lokalnom „Američkom kutku“, od 17 - 21. septembra 2018. U Novom Sadu će se održati od 24. - 28. septembra u „KC Labu“ koji je često domaćin raznim kreativnim idejama različitih ljudi.
Ko drži projekat?
Vođa projekta je Aleksandra Božović, student engleskog jezika u Nišu. Aleksandra je izuzetan predavač s puno iskustva i prakse, o čemu najviše govori to da je provela godinu dana na razmeni u SAD. Pored nje, predavač ću biti i ja, Nikolina Jerić. Takođe student engleskog jezika, ali na Univerzitetu Novog Sada. Svoje znanje sam usavršila kada sam boravila u Australiji, i verujem da takođe imam dovoljno iskustva da uspešno doprinesem ovakvom projektu. Ovo je potkrepljeno činjenicom da smo prošle godine Aleksandra i ja održale početnički kurs engleskog u Nišu, koji je bio veoma uspešan. Obe ovo radimo iz čiste ljubavi prema jeziku, i zato verujemo da će projekat biti uspešan isto koliko i prošle godine, ako ne i više.
Za prevodilačku agenciju Popović - Nikolina Jerić.