Postoje li neki pojmovi ili izrazi na engleskom jeziku koji se ne mogu lako prevoditi? Definitivno postoje! Oksfordov rečnik engleskog jezika (OED) je zbirka engleskog jezika već više od 150 godina. Danas ima oko 600.000 reči i 3,5 miliona citata.
Postoje li neki pojmovi ili izrazi na engleskom jeziku koji se ne mogu lako prevesti? Definitivno postoje! Oksfordov rečnik engleskog jezika (OED) je zbirka engleskog jezika već više od 150 godina. Danas ima oko 600.000 reči i 3,5 miliona citata. Sa toliko različitih reči, engleski je jezik sa najobimnijim rečnikom novih reči. Zapravo, mnoge engleske reči su se proširile na druge jezike kao pozajmljenice.
Auto-tune
Auto-Tune je razvijen krajem devedesetih od strane kompanije Antares Audio Technologies. Može se upotrebiti suptilno za snimanje nastupa za dobijanje savršenog zvuka, ali možete ga koristiti i za kreiranje zvuka poput glasa pevača. Pronalazak automatske melodije dobio je dosta i negativnih i pozitivnih reakcija u muzičkoj industriji. Pošto je auto-tune relativno nov koncept, mnogi jezici nemaju direktan prevod za to.
Odlaganje obaveza (Procrastination)
U doba televizije, društvenih mreža i drugih zanimacija, odugovlačenje je postalo uobičajena praksa. Prema jednom članku iz magazina Slate, reč "procrastination" dolazi od latinskog glagola procrastinare što znači "odložiti nešto za naredni dan." Nekoliko jezika je usvojilo reč koja je ekvivalentna ovom pojmu. Na primer, u španskom se koristi glagol posponer što znači "odustati". Ali, Španci takođe koriste izraz "dejar todo para mas tarde" što takođe znači "ostaviti sve za kasnije".
Selfi (Selfie)
Selfi je "reč godine" u Oksfordovom rečniku. Termin je nastao u Australiji 2003. godine, ali je njegova upotreba rasla korišćenjem pametnih telefona i društvenih medija. Reč "selfi" je usvojena na mnogim drugim jezicima zbog široke upotrebe na društvenim medijima. Drugi jezici su pronašli ekvivalente koji označavaju "slikanje sebe", ali oni se retko koriste.
Spem (Spam)
Na engleskom, misli se na neželjenu elektronsku poštu kao što su neželjene reklame ili neželjene poruke poslate putem imejla ili preko interneta. Ovaj pojam zvanično ne postoji na drugim jezicima. Zapravo, većina jezika koristi reč "spam" kao takvu u ovom kontekstu. Naravno, ne govorimo o Spamu (konzervirano meso).