Brojne su razlike ili sličnosti među jezicima, kao i razne karakteristike koje su manje ili više poznate. Navešćemo nekoliko zanimljivosti koje se tiču jezika a koje možda niste znali. Na svetu postoji preko 2700 jezika, sa preko 7.000 različitih dijalekata
Najzastupljeniji jezici na svetu su kineski, španski, engleski i hindi. Kineski jezik, koji ima najveći broj govornika u svetu ima preko pedeset hiljada znakova, a pri tome, morali biste znati minimalno dve hiljade znakova kako biste mogli da čitate. Svake dve nedelje nestane jedan dijalekat. Preko dvesta trideset jezika je potpuno izumrlo, a preko dve hiljade je ugroženo. Recimo, jedan jezik iz Meksika je u opasnosti da nestane zato što poslednja dva živa govornika odbijaju da razgovaraju jedno s drugim jer su u svađi. Biblija je najprevođenija knjiga na svetu i dostupna je u preko 2.400 različitih jezika, Pinokio je na drugom mestu, dok je Agata Kristi autorka čije se knjige najviše prevode.
Vrše uticaj jedan na drugi. Na primer, oko trideset procenata engleskog jezika čine leksičke pozajmljenice iz francuskog pa tako, na primer, sve reči koje se vezuju za balet i kojima se opisuje balet su francuske i iz francuskog jezika. Onomatopeje nisu iste u svim jezicima sveta. Zvuk krckanja u Americi se emituje rečima kao što su “snap, crackle, and pop”. U Nemačkoj se koriste reči “Knisper! Knusper! Knasper!”, u francuskom jeziku “Crac! Cric! Croc!”, a u španskom “Cras! Cris! Cros!”. Za pčele se u Africi ne kaže da zuje, već “zoem-zoem”. Dok je u Americi mjaukanje mačke “meow”, u Vijetnamu je to “meo” i “ngjau” na malajskom. Krave su u Indiji svete životinje. One ne govore “muu” već “hamba”. Tajlandske sove kažu “hook hook”, a u Albaniji prasići ne kažu “grok” nego “hunk, hunk” itd. Papa koristi Twitter na čak devet jezika, a njegov nalog na španskom jeziku ima najviše pratilaca. U Vatikanu je moguće koristiti bankomat na latinskom jeziku. Brojni naučnici tvrde da učenje drugog jezika poboljšava razne funkcije mozga i pamćenje, kao i da oni koji govore drugi jezik usporavaju proces starenja mozga i njegovih vitalnih funkcija. Najmanje polovina svetskog stanovništva je višejezična ili dvojezična. Srpski jezik jedini u Evropi koristi dva pisma u okviru jednog jezika.
Jezik je svuda oko nas. Od rođenja učimo da govorimo maternji jezik kako bismo komunicirali. Neki od nas mogu da nauče još jedan ili više jezika. Svakodnevno živimo život koristeći jezike, ali o njima postoji puno stvari koje ne znamo. Iako postoje na stotine činjenica o jezicima, neke su posebno zanimljive ili jedinstvene. Pošto je jezik naš posao i naša strast, želeli smo da podelimo neke od ovih zanimljivih činjenica sa vama.