Za one kojima je engleski maternji jezik ili ga znaju odlično, učenje nemačkog jezika neće predstavljati prevelik problem upravo zbog sličnosti koje imaju ova dva jezika, a koje ćemo navesti u sledećem tekstu
Učenje svakog novog jezika predstavlja naporan zadatak, imajući u vidu da ljudi imaju sklonosti da se fokusiraju prvo na razlike između dva jezika, svog maternjeg i novog jezika koji počinju da uče. U svakom slučaju, za one kojima je engleski maternji jezik ili ga znaju odlično, učenje nemačkog jezika neće predstavljati prevelik problem upravo zbog sličnosti koje imaju ova dva jezika, a koje ćemo nabrojati u sledećem tekstu.
Ono što suštinski doprinosi brojnim sličnostima ova dva jezika je upravo to što je engleski jezik nastao od zapadno germanskog jezika pre 2000 godina. Oba ova jezika, engleski i nemački, smatraju se članovima germanske grane indo-evropske jezičke porodice, slični su i povezani međusobno. S obzirom na poreklo jezika, ne čudi njihova sličnost i jaka povezanost. Više od trećine engleskog vokabulara, mimo tehničkog, ima germansko poreklo, a takođe oba jezika koriste brojne latinske, grčke i francuske reči.
Oba jezika koriste istu abecedu
I engleski i nemački jezik koriste istu abecedu od 26 slova koja ustvari čine latinski alfabet, što predstavlja očiglednu sličnost koju imaju i olakšava studentima koji znaju engleski jezik odlično, pisanje na nemačkom jeziku. Ako se izuzmu pravila koja se tiču pojedinih slova koje poseduje nemački jezik poput ä, ö, ü i jako “s” (ß), ostalo je slično kao u engleskom. To predstavlja i prednost studentima koji govore engleski i uče nemački u odnosu na one koje uče arapski, mandarinski i slične jezike koji imaju različit sistem pisanja.
Uzajamno pozajmljivanje reči
Engleski jezik je pozajmio brojne reči iz nemačkog koji se koriste veoma često u svakodnevnom govoru, a brojne su reči koje se koriste za hranu i piće. Takođe, i nemački jezik je pozajmljivao brojne engleske reči tokom godina, prvenstveno u oblastima mode, muzike, tehnologije, reklame što je olakšanje za studente kojima je engleski maternji jezik, da lakše nauče i savladaju pojmove u odnose na one koji ne znaju engleski jezik. Takve reči se koriste i u srpskom jeziku. I pored pozajmljenih reči, kao što smo već rekli, zanimljivo je i to da su i mnogobrojne originalne reči u nemačkom jako slične engleskom jeziku, pa je to dodatno olakšanje za sve one koji dobro znaju i koriste engleski jezik.
Pročitajte još... Jezici Vikinga
Nemački i engleski jezik koriste ista gramatička pravila
Postoji sličnost u gramatičkim pravilima kod oba jezika, poput načina na koji glagoli menjaju vremena i grade adekvatne reči za svako prošlo vreme. Takođe, koriste i isti arapski numerički sistem i brojeve. Konkretno, u engleskom jeziku, za brojeve od 13 do 19, englezi koriste nastavak “teen” koji se dodaje broju, dok isto to rade i nemci samo što umesto “teen” dodaju nastavak “zehn”. Princip gradnje brojeva je isti. Pored ovih gorenavedenih sličnosti, moramo da kažemo i to da su oba jezika globalno prisutni, imaju brojne govornike i veliku primenu u poslovnom kodeksu, pri čemu, nemački beleži porast u pogledu značajnosti i broja govornika iz godine u godinu. Takođe, oba jezika se koriste kao poslovni jezici i imaju i široku primenu i u političkim pregovorima.
Jako je bitno poznavanje ovih jezika i zbog prednosti prilikom zapošljavanja, imigracije, uposlenja u nekoj državi za neke specifične oblasti poslovanja, u nauci, gde je nemački drugi po značaju korišćenja jezika, a takodje, zanimljivo je i to da je ogroman broj knjiga koje su ikada odštampane, napisane su na nemačkom jeziku. Sve ovo govori u prilog izbora nemačkog kao drugog, sekundarnog jezika pored engleskog, za sva buduća usavršavanja u cilju stvaranja većih mogućnosti za dobijanje boljeg radnog mesta, i u životu uopšte. Kao rezultat korišćenja oba jezika i njihove globalne upotrebe, uvek će biti neophodno prevođenje brojnih dokumenata i ostalih tekstova na nemačkom i engleskom jeziku, tako da je potražnja za dobrim prevodiocima i sudskim tumačima za nemački i engleski, uvek prilično velika.
Više o razlozima zašto učiti baš nemački jezik, napisano u našim prethodnim tekstovima. Ostanite sa nama i pratite naš Blog.