Postoji između šest i sedam hiljada jezika, a njima se služi oko sedam milijardi ljudi, podeljenih u 190 samostalnih država. U Evropi postoji oko 230 autohtonih jezika. Većina svetskih jezika govori se u Aziji i Africi
Većina svetskih jezika govori se u Aziji i Africi. Najmanje polovina svetskog stanovništva je dvojezična ili višejezična i govore dva ili više jezika. U svakodnevnom razgovoru ljudi koriste nekoliko stotina istih reči. Jezici su stalno u kontaktu jedni s drugima i utiču jedni na druge na razne načine. Engleski izrazi preuzeti su iz mnogih drugih jezika u prošlosti, dok evropski jezici sada pozajmljuju mnoge reči iz engleskog. U prvoj godini dete izgovori širok spektar glasova i zvukova. Oko prve godine izgovara prve razumljive reči, a oko treće godine formiraju se složene rečenice. U petoj godini dete poznaje nekoliko hiljada reči.
Materinji jezik je obično onaj jezik koji neko najbolje zna i najviše koristi. Postoje i osobe koje govore dva jezika jednako dobro, ali ne pokazuju savršeni balans između ta dva jezika. Dvojezičnost nosi sa sobom mnoge prednosti. To čini učenje dodatnih jezika lakšim, proširuje proces razmišljanja i neguje kontakte s drugim ljudima i njihovim različitim kulturama.
Dvojezičnost i višejezičnost imaju za posledicu i ekonomske prednosti. Radna mesta su lakše dostupna onima koji govore nekoliko jezika, dok višejezične firme imaju bolju konkurentsku prednost od jednojezičnih. U svakodnevnom životu sve više Evropljana se susreće sa stranim jezicima. Postoji potreba za stvaranjem većeg interesa za jezicima među evropskim građanima. Mnogi jezici imaju preko pedeset hiljada reči ili više njih, ali pojedinci obično znaju i koriste samo jedan deo ukupnog vokabulara.
Grupe evropskih jezika
Jezici se odnose jedni prema drugima kao prema članovima porodice. Većina evropskih jezika pripada trima velikim grupama: germanskoj, slovenskoj i romanskoj. Grupa germanskih jezika uključuje norveški, danski, švedski, islandski, nemački, holandski, engleski jezik i druge. Romanski jezici su italijanski jezik, francuski jezik, španski, portugalski i rumunski jezik i drugi. Slovenski jezici uključuju ruski jezik, ukrajinski, poljski, beloruski, češki, slovački, slovenski, srpski jezik, hrvatski, makedonski, bugarski i ostale jezike. Većina evropskih jezika koristi latinicu. Neki slovenski jezici koriste se ćiriličnim pismom - recimo, srpski. Grčki, jermenski i gruzijski imaju svoje pismo. Većina zemalja u Evropi ima brojne manjinske ili regionalne jezike. Neki od njih stekli su i službeni status u zemljama u kojima su u upotrebi.