U poslednje vreme su azijski jezici sve popularniji što znači da postoji sve više mogućnosti da se oni uče na različite načine. Od privatnih časova do lekcija na internetu, savladati kineski danas može lako da se postigne.
Kineski važi za jedan od najtežih jezika za naučiti, ali ne mora uvek da bude istina. U poslednje vreme su azijski jezici sve popularniji što znači da postoji sve više mogućnosti da se oni uče na različite načine. Od privatnih časova do lekcija na internetu, savladati kineski danas može lako da se postigne. To je jednistven i prelep jezik koji prati njegova isto tako jedinstvena kultura. Dosta je korisno znati ga u današnje vreme jer se otvara sve više novih poslovnih prilika, a i nikom ne škodi naučiti još jedan jezik. Dakle, koji su to saveti za lakše učenje kineskog jezika?
Postoji mnogo dijalekata kineskog, i važno je znati koji da učite. Svi ovi dijalekti dele iste ortografske karakteristike, ali ne i fonetske. Nekad su do te mere različiti da ljudi iz različitih regiona Kine mogu da se sporazumeju samo pisanim putem. Početnici često naprave grešku i krenu da uče kantonski umesto mandarinskog. Mandarisnki je najpogodniji za učenje jer je to zvanični jezik za politiku, obrazovanje, medije, i jedan od četiri zvanična jezika u Singaporu. On je najuniverzalniji dijalekat zbog čega će bilo kom početniku biti lakše da se snađe i brže nauči jezik. Šta više, i najlakši je za savladati.
Nemojte učiti ortografiju ako baš ne morate
Nije tajna da je najteža stvar kod kineskog upravo ortografija. Ovaj jezik poznat je po svom komplikovanom i jedinstvenom sistemu simbola. Jedan od najčešćih saveta za samostalno učenje kineskog je upravo taj da se ortografija zaobiđe. Fokusirajte se na govornu komunikaciju prvo. Ako to uradite, može proći dosta vremena pre nego što je potrebno da pređete na sledeći nivo, odnosno pisanje. Potrebne su čak godine da bi se ortografija u potpunosti savladala i zbog toga ne morate da je učite dok god nemate potrebe za njom. Naravno, uvek možete istovremeno učiti i da pričate i da pišete. Dosta kurseva kineskog jezika nudi upravo ovakav način učenja. Sve se svodi na to šta se vama više dopada.
Pročitajte još... Izumrli jezici
Ako se odlučite da za upoznavanje sa ortografijom, učite da pišete pojednostavljeni kineski umesto tradicionalni. Ova dva sistema pisanja su prilično slična, sa dosta istih simbola, i oba zahtevaju visok nivo koncetracije i posvećenosti. Međutim, pojednostavljeni kineski se sa razlogom tako naziva. Razlikuje se od tradicionalnog jer ovde nije potrebno toliko pokreta četkicom da bi se neki karakter pravilno napisao. To smanjuje vreme potrebno da se pisanje savlada.
Ne gubite motivaciju
Učenje svakog novog jezika je teško i potrebno je dosta vremena da bi se napredak primetio. Ništa drugačije nije ni sa kineskim. Najvažnije je da ne izgubite motivaciju i ostanete uporni. Neće biti lako, pogotovo u početku, ali ako istrajete, sigurno će se isplatiti.
Kineski je posebno specifičan jer nije nalik evropskim jezicima na čiju strukturu smo navikli, i zbog toga će biti potrebno više vremena da se uđe u tok jezika. Odredite vreme za učenje da biste stvorili rutinu i tako lakše naučili jezik. Najbtinije je da redovno vežbate jer ćete tako najbolje i primetiti svoj napredak.